Velká cena Belgie a Jeffrey Herlings

04.08.2016

Jeffrey Herlings

Fanouškové motosportu si o víkendu jistě nenechali ujít Velkou cenu Belgie v motokrosu. Jedna osobnost během závodů však vyčnívala více než ostatní a přitahovala nejen fotoaparáty novinářů, ale i pohledy přítomných diváků. Byl jí Nizozemec Jeffrey Herlings jezdící za stáj Red Bull KTM Factory, dvojnásobný mistr světa „250“. K jeho velkému zklamání, které bylo zjevné, byl bohužel přinucen vynechat v řadě již druhou Grand Prix. Vzhledem k dosavadním výkonům si to může stále dovolit. V jeho třídě v pořadí druhý jezdec, Švýcar Jeremy Seewera z týmu Suzuki, na něj stále ztrácí dobrých 87 bodů.

Jeffrey novinářům sdělil: „Nestartovat v Lommelu bylo jedno z mých nejtěžších rozhodnutí v životě. Je to moje oblíbená dráha a skoro domácí Velká cena. Asi bych mohl jet, ale kost ještě není úplně doléčená a nechci se vystavovat většímu riziku. Ještě uvidím, jestli se vrátím v příštím závodě ve Švýcarsku nebo až v Assenu. Ve Švýcarsku to vidím tak 50 na 50, v Assenu už na jistých 100 procent,“ omlouval se tovární jezdec KTM, který má před sebou poslední sezonu ve třídě MX2. Za rok se totiž posouvá již do vyšší věkové skupiny. Může se ale těšit na ještě silnější a prestižnější stroje ve třídě MXGP. I v této třídě, kde se od něj dle veřejného mínění očekávají stejně zářné výsledky, jako v MX2.

Jeffrey Herdlings se nevyhl ani otázkám na tělo. Týkaly se údajného přestupu k Hondě, o kterém se již delší dobu spekuluje v odborných kruzích. K této spekulaci se Jeffrey vyjádřil také a popral se s otázkou zdařile: „S KTM mám podepsanou smlouvu do konce roku 2017. Nevím tedy, co by muselo nastat, abych první sezonu v MXGP nestrávil v sedle KTM. Mohu ale potvrdit, že jsem byl osloven mnoha týmy a jednání budou zřejmě ještě dlouho pokračovat. U KTM jsem od roku 2009, znám tady každého, jsme jako rodina. Jsem tady velmi šťastný. Ohledně sezony 2018 ale pořád jednám se všemi továrními týmy a nic není podepsáno ani předjednáno, ani s KTM. Ale pro mne by bylo určitě dobré, aby rozhodnutí přišlo co nejdřív, abych se zbavil stresu. Musím na to myslet každý den a to není dobré. KTM a já jsme k sobě ale velmi loajální, je to skvělá značka, ve které pracují ti nejlepší odborníci,“ řekl jezdec na toto téma přestupu.

Ať se věci mají jakkoliv, je nad slunce zřejmé, že tým Honda HRC patří mezi ty největší. Co to s sebou obnáší? Výhody v podobě naditých rozpočtů. To by mohlo být samo o sobě velkým lákadlem a na dohadech, že se Herlings s Japonci již dohodl, to neubere. Je jen otázkou, kolik může skutečně KTM nabídnout. Ale když nabídku Hondy nepřeplatí, bude mít Herlings chuť zůstat? Sám Jeffrey o tom říká: "To je vždy velmi těžké rozhodování, k posouzení je hodně detailů. Není to vždy jen o penězích. Každý tým je vedený jinak, co se týká přípravy, testování, vývoje motocyklu, cestování ze závodu na závod. Jasně, peníze znamenají hodně, ale moje rozhodování o budoucnosti se jimi nebude řídit v první řadě." KTM má nyní ve třídě MXGP jako číslo jedna osminásobného mistra světa Itala Antonia Cairoliho. Tomu se velmi dařilo na „350“, ale můžeme ho vidět i na silnějších „450". Zůstává tedy otázkou, jaký stroj si zvolí Herlings.

Odběr novinek

Válec - Nikasil